Najciekawsze role w karierze Leonarda DiCaprio

Oscar to za mało? Najciekawsze role w karierze Leonarda DiCaprio

Leonardo DiCaprio to jeden z tych aktorów zagranicznych, którzy w swojej filmografii nie mają klap. Nawet w słabszych projektach, aktor broni się talentem i doskonałym warsztatem. Jakie są najciekawsze role w jego karierze?

Leonardo DiCaprio to gwiazda, której nie trzeba przedstawiać. Jego nazwisko na całym świecie rozsławiła postać Jacka w filmie Titanic. Uznanie zyskał znacznie wcześniej m.in. za udział w takich tytułach jak Co gryzie Gilberta Grape’a czy Całkowite Zaćmienie. Najważniejszą nagrodą w jego dotychczasowej karierze jest Oskar za rolę pierwszoplanową rolę w filmie Zjawa. Analizując filmografię aktora, można jednak odnieść wrażenie, że złotych rycerzy mogłoby być znacznie więcej. Oto wybór najciekawszy ról!

Zjawa

Nasz wybór rozpoczynamy od filmu, który faktycznie przyniósł mu złotą statuetkę. Choć wiele osób uważa, że ta nagroda była bardziej za “zasługi” nie sposób nie zgodzić się, że DiCaprio w Zjawie stworzył faktycznie wybitną kreację. Rola w dużej mierze bazuje na fizyczności. Grana przez aktora postać poddawana jest w ciągu seansu ekstremalnym przeżyciom związanym z niską temperaturą, głodem oraz pierwotną walką o przetrwanie. W filmie nie ma dialogów, a DiCaprio przez większą część fabuły przebywa na ekranie zupełnie sam. Nie można jednak oderwać od niego wzroku, w czym duża zasługa talentu aktora.

Leonardo DiCaprio w filmie Zjawa

Co gryzie Gilberta Grape’a

Rola upośledzonego umysłowo Arnie jest uznawana przez wielu krytyków za najlepszą rolę DiCaprio w całej karierze. Kiedy powstawał film, aktor miał zaledwie 18 lat. Na ekranie stworzył jednak dojrzałą i niezwykle przekonującą kreację, do tego stopnia, że wiele widzów myślało, że wcielający się w Arniego aktor jest faktycznie niepełnosprawny. Za znakomitą kreację Leonardo otrzymał nominację do Oscara i Złotego Globu, Od tego momentu jego kariera nabrała zawrotnego tempa.

Leonardo DiCaprio w filmie Co gryzie Gilberta Grape'a

Wilk z Wall Street

Kolejną propozycją jest rola aktora w filmie Martina Scorsese Wilk z Wall Street. Stworzona przez aktora postać nadaje tempo i klimat całej fabule. Główny bohater nie budzi sympatii, ale jego historia fascynuje i wciąga widzów, którzy nie chętnie się z nim rozstają. Jordan Belfort to przykład osoby obrzydliwej moralnie, ale równocześnie zdolnej, błyskotliwej i nieznającej umiaru. DiCaprio w mistrzowski sposób wprowadza widza w rozpasany świat elit finansowych z Wall Street, dając kolejny wzorcowy przykład świetnej współpracy z kultowym reżyserem, którą mogliśmy podziwiać m.in przy okazji filmu Aviator.

Leonardo DiCaprio w filmie Wilk z Wall Street

Django

Postać Calvina Candiego w filmie Quentina Tarantino Django to jedna z najbardziej zaskakujących ról Leonarda. Postać bogatego plantatora psychopaty wzbudza uwagę od pierwszej sekundy, w której pojawia się na ekranie. W odróżnieniu od kreacji ze Zjawy, aktor zasypuje widza potokiem słów, bawiąc się z nim i uwodząc, aby zaraz wzbudzić strach i obrzydzenie. Świetnie napisane dialogi w połączeniu z charyzmą aktora dały efekt w postaci nietuzinkowego występu. Wiele osób otwarcie dziwił fakt, dlaczego aktor nie uzyskał za tę rolę nagrody lub chodźmy nominacji. Przypuszcza się, że na tę sytuację miał fakt, że o wyróżnienie w tej samej kategorii za rolę w Django ubiegał się Christopher Waltz, a głosy akademii po prostu się podzieliły.

Leonardo DiCaprio w filmie Django