Tetiana Malkova w serialu No dobre i na złe
/ Agencja Aktorska Cosmos /   Aktualności

Ukraińscy aktorzy w polskich filmach – najciekawsze role

Kinematografia zawsze reaguje na zmiany społeczne. Ogromny napływ mieszkańców Ukrainy do Polski sprawił, że w polskim kinie coraz częściej można zobaczyć role cudzoziemców, grane przez aktorów ukraińskich. W jakich filmach i serialach możemy ich oglądać?

Ukraińcy w ostatnich miesiącach stali się integralną częścią polskiego społeczeństwa. Znajduje to swoje odzwierciedlenie również w produkcjach filmowych, w których bohater obcokrajowiec coraz częściej wychodzi poza drugi plan, stając się równorzędnym lub głównym bohaterem fabuły.

Przedstawiamy krótki wybór najciekawszych ról i produkcji.

Tetiana Malkowa w „Na dobre i na złe”

Kilka miesięcy temu do obsady Na dobre i na złe” dołączyła, współpracująca z agencją Cosmos, Tetiana Malkowa. Ukraińska aktorka wcieliła się w postać Oleny, pięknej doktor pediatry, która stała się powodem licznych perypetii w życiu prywatnym głównych bohaterów – Hani i Michała. Nie zabrakło także odniesień do wojny, czego przykładem może być scena, w której Tetiana i wcielający się w postać doktora Wilczyńskiego, Mateusz Janicki, jadąc samochodem, śpiewając Czerwoną kalinę” – pieśń będącą symbolem walczącej Ukrainy.

Tetiana Malkova w serialu No dobre i na złe

Alec Utgoff w „Śniegu już nigdy nie będzie”

Innym ciekawym przykładem jest Żenia z filmu Małgorzaty Szumowskiej „Śniegu już nigdy nie będzie” (2022). To pierwszy pełnometrażowy film polskiej produkcji, w którym głównym bohaterem jest Ukrainiec. Pochodzący z Prypeci Żenia jest uznanym masażystą. Do Polski przyjeżdża w celach zarobkowych, nawiązując relacje z bogatymi klientami, którzy szybko obdarzają go zaufaniem. Jego wyrazista postać opiera się stereotypom. W rolę Żeni wcielił się ukraiński aktor Alec Utgoff, znany m.in. z serialu „Stranger Things”.

Alec Utgoff w serialu Stranger Things

Vasily Vasylyk u Wojtka Smarzowskiego

Aktorem, którego często można zobaczyć w polskich produkcjach, jest urodzony w 1986 roku we Lwowie Vasyl Vasylyk. Aktor ukończył Lwowski Państwowy Uniwersytet im. Ivana Franka. Polskim widzom po raz pierwszy dał się poznać dał się poznać, jako Petro w „Wołyniu” w reżyserii Wojtka Smarzowskiego, a 5 lat później pojawił się w jego filmie „Wesele”. W międzyczasie dał się poznać z innych historycznych produkcji, wcielając się m.in. w rolę króla Władysława Jagiełły w „Koronie Królów” oraz Ordynansa w „Legionach”.

Filmografia Vasyla Vasylyka to doskonały przykład zapotrzebowania na ukraińskich aktorów zarówno we współczesnych produkcjach, jak i filmach historycznych. Naturalny ojczysty język i charyzma wschodnich aktorów sprawiają, że grane przez nich postacie są autentyczne, przez co produkcja staje się ciekawsza i bardziej realistyczna.

Vasily Vasylyk w filmie Wołyń